czwartek, 30 kwietnia 2015

10 zasad, by żyć dwa razy dłużej

Powrócimy jeszcze do dr Zhavornkova i jego ambitnego planu na 150 lat życia. Czy mu się uda? Na sprawdzenie może nie starczyć nam czasu. Jednak jeśli chcecie iść jego przykładem przeczytajcie jego rady. 

"Tysiące lat ludzkiej historii pokazały, że ani dieta, ani ćwiczenia czy zioła nie wydłużają znacznie życia. Oto zasady, które ustaliłem, aby pozostać młodym do czasu aż technologie wydlużające życie znajdą się w powszechnym użyciu:


  1. Unikaj psychicznego starzenia.
    Ustaw swój oczekiwany czas życia na teoretycznie możliwy, ale będący dla ciebie wyzwaniem. W tym momencie dążę do 170 lat.
  2. Wygospodaruj sobie więcej czasu dla siebie i swoich badań. 
    Odłóż posiadanie dzieci, aby uniknąć odpowiedzialności z jaką związane jest narodzenie dziecka. Twoim priorytetem ma być zdrowie i wiedza, a nie korzyści związane z materialnym statusem. Nieustannie inwestuj w edukację swoją i swojego otoczenia.
  3. Trzymaj się młodego towarzystwa.
    Utrzymuj kontakty z mlodymi ludźmi, a najlepiej młodymi naukowcami i lekarzami. Okazuje się, że nauczyciele akademiccy żyją dłużej i pozostają intelektualnie sprawni dużo dłużej niż reszta populacji.
  4. Angażuj się w badaniach nad starzeniem.
    Wspieraj i aktywnie uczestnicz w badadaniach nad starzeniem i długowiecznością. Jedynie wiedza z pierwszej ręki w tej dziedzinie pozwoli ci z czystym sumieniem brać właściwe leki na receptę spowalniajace starzenie lub niwelujące zmiany z nim związane. Część z nich jest już dostępna.
  5. Utrzymuj swoje ciało w zdrowiu.
    Śpij 7 godzin (niestety nie mogę sobie pozwolić na taki luksus), stosuj przerywane ograniczanie kalorii w swojej diecie, ćwicz jogę i okresowo wykonuj ćwiczenia siłowe. Utrzymuj swój indeks masy ciała (BMI) pomiędzy 20 a 25. Wystrzegaj się stanów zapalnych i unikaj sytuacji prowadzących do rozwijania się chorób.
  6. Poznać swoje możliwości.
    Wykonaj podstawowe testy genetyczne, by poznać swoje predyspozycje do rozwinięcia się najczęstszych chorób i odpowiedź swojego organizmu na różne leki.
  7. Kontroluj swoje zdrowie.
    Regularnie rób badania na parametry biochemiczne krwi, liczbę krwinek, tętno, aktywność i inne wskaźniki.
  8. Zacznij brać geroprotektory.
    Po przebadaniu siebie i zapoznaniu się ze współczesną wiedzą na temat walki ze starością rozpocznij stosowanie zindywidualizowanego pod siebie zestawu gerontoprotektorów, czyli leków hamujących starzenie.
  9. Przechowuj próbki swoich badań.
    Zmagazynuj próbki swojej krwi i tkanek w biobanku dla przyszłych badań.
  10. Uczyń swoje życie ciekawym i wartym starań o długowieczność.
    Znajdź dziedzinę badań [powiedziałbym w ogóle życia], która naprawdę cię wciąga. Czytaj literaturę science fiction i bądź otwarty na świat gier wideo... bo życie nigdy nie powinno być nudne."
W taki sposób w Ameryce kult młodości i piękna przeradza się w walkę o wieczne i sprawne życie. W kraju, który ma problemy z nadmiarem i przesytem. Są tu oczywiście sprzeczności - leki w nadmiarze mogą szkodzić, zamiast leczyć, a badania nie powiedzą nam o wszystkich niepożądanych skutkach ich zażywania przez dziesiątki lat. Poza tym kwestia posiadania dzieci - czy walcząc ze swoją naturą będziemy szczęśliwi? Bo przecież o to chodzi w życiu, prawda?

Artykuł na podstawie tekstu Sarah Knapton w Telegraph z 25.04.2015.
Zdjęcie: photoblog.com/duds98

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz