czwartek, 23 kwietnia 2015

Dbaj o naszą planetę, bo od tego zależy twoje zdrowie

Przy okazji Dnia Ziemi, który świętowaliśmy wczoraj napiszę o paru niby oczywistych prawdach, ale często przez wielu ignorowanych. Raczej jesteśmy niechętni zielonym ruchom, bo i nasza gospodarka do najnowocześniejszych nie należy, a przecież im gorzej z naszą planetą, tym gorzej z człowiekiem, który nierozerwalnie wplątany jest w system obiegu materii i energii. Niestety w Polsce akcje sprzątania świata są kojarzone najczęściej z akcjami organizowanymi przez szkoły, a to dorośli śmiecą najwięcej i przekazują swoje przyzwyczajenia kolejnemu pokoleniu. Jednak tu nie chodzi jedynie o pozostawianiu odpadów po sobie...

 Dzień Ziemi obchodzi się od 45 lat, aby uświadomić społeczeństwu potrzebę ochrony środowiska i pokazać jakie mamy szczęście, że żyjemy na błękitnej planecie. Dlaczego zwrócac uwagę na nasze otoczenie?

1. Czyste środowisko jest niezbędne dla zdrowego życia
Im mniej dbasz o środowisko, tym bardziej będzie zanieczyszczone.
Zanieczyszczone powietrze wpływa na drogi oddechowe i może sprzyjać rozwojowi nowotworów, przede wszystkim w wyniku wdychania szkodliwych związków chemicznych. Skażona toksynami woda prowadzi do biegunki, tyfusu i innych chorów związanych ze środowiskiem wodnym. Tutaj znaczenie mają bakterie i pasożyty spożywane z wodą.

2. Ziemia się nagrzewa
Choć nadal przeciwnicy globalnego ocieplenia głośno próbują zaprzeczyć temu zjawisku dane klimatyczne są nieubłagane. Robi się cieplej, choć nie do końca wiadomo na ile człowiek przyczynia sie do tego stanu. Nie ulega jednak wątpliwości, że doprowadza to do coraz gwałtowniejszych zjawisk pogodowych, w tym niszczących nawałnic, fal upałów, susz, powodzi.

3. Ochronę przyrody docenią twoje wnuki i prawnuki
Nikt nie żyje wiecznie. Powinniśmy myśleć o przyszłych pokoleniach - świecie w którym będą żyli nasi następcy. Nie możemy egoistycznie wyczerpać naszych zasobów, bo z czego będą korzystać ludzie za 100 czy 200 lat?

4. Ważna bioróżnorodność
Bioróżnorodność to wszelkie bogactwo zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów zasiedlających planetę. Działalność człowieka niszczy ich siedliska. Człowiek zaspokaja wiele swoich potrzeb korzystając z ich obecności. Spożywamy pokarm ze zwierząt. i roślin, pijemy wodę, oddychamy powietrzem, wiele naturalnych materiałów służy nam za schronienie.i odzienie. Wykorzystaliśmy wiele gatunków dla swoich celów. Jeśli zniknie ze śrowiska jeden z tych gatunków może dojść do uruchomienia niekontrolowanego łańcucha reakcji, który negatywnie odbije się na naszej działalności.
Większa bioróżnorodność to większa szansa na nowe odkrycia, które mogą uczynić nasze miejsce do życie lepszym - tutaj można wspomnieć o związkach chemicznych odkrywanych u rzadkich roślin, które mają ciekawe właściwości dające szanse na nowe terapie medyczne.

5. Człowiek jest częścią środowiska naturalnego
Dlatego pomimo ogromnego rozwoju technologicznego nie chcemy mieszkać w wieżowcach ze szkła i cementu, w miastach w całości wybrukowanych i wyasfaltowanych. Potrzebujemy parków, skwerow, działek, czystych jezior i rzek, gdzie możemy odetchnąć i nabrać świeżego powietrza. Doceniają to zwłaszcza osoby zainteresowane ogrodnictwem, rolnictwem czy pasjonaci przyrody - ornitolodzy, entomolodzy, wędkarze, myśliwi (niestety w ostatnim przypadku nie wszyscy rozumieją potrzebę zachowania właściwej liczebności populacji dzikich zwierząt).


W codziennym życiu pamiętajcie o zasadzie 3 R:
- redukuj - oganiczaj zużycie odpadów (ang. reduce),
- używaj wielokrotnie (ang. reuse),
- odzyskuj (ang. recycle) - segraguj odpady.

Zdjęcie: blog.doctoroz.com | ekonsument.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz