niedziela, 26 kwietnia 2015

Czy pobranie krwi powie kobietom o przyszłym raku piersi?

Polska nie wygląda najlepiej pod względem wykrywalności nowotworów. Dotyczy to również najczęściej występującego raka piersi. Każdego roku rejestruje się aż 12 tysięcy nowych przypadków. Kobiety boją się mammografii, choć choroba wcześnie wykryta jest wyleczalna. Być może wkrótce pojawi się jeszcze prostsza metoda jej wykrycia - test krwi. 

Nowo opracowany test krwi może być lepszym rozwiązaniem dla wczesnej detekcji raka piersi niż mammografia. Do tej pory przetestowano go na grupie 868 Dunek.

Od lat naukowcy szukają nowych markerów pomagających w wykryciu nowotworu, choć z umiarkowanymi skutkami. Zespół Rasmusa Bro z Uniwersytetu w Kopenhadze wykorzystał w tym celu metodę używaną do kontroli złożonych procesów w przemyśle spożywczym. Grupa zamiast analizować pojedyncze biomarkery przeanalizowała wszystkie składniki znajdujące się w próbce krwi. Bro tłumaczy, że im więcej wysokiej jakości pomiarów bierze się od badanych dla oceny ryzyka zachorowania na raka (tutaj raka piersi) tym lepiej da się opracować model rozwiązujący złożone problemy.

Oryginalne podejście pozwoliło na opracowanie biokonturu - złożonego wzoru istotnych informacji. Nie pokazuje on istotności poszczególnych biomarkerów, ale interakcje między nimi. Ważne jest zatem całościowe spojrzenie, a nie wybieranie pojedynczych znaczników.

Metoda biokonturu zastała przetestowana na 400 kobietach, które zgodziły się na oddanie ich osocza. Przy pierwszym badaniu nie miały nowotworu. Zdiagnozowano go jednak po 2 - 7 latach. Brane były też przypadkipacjentek zdrowych przez cały czas eksperymentu, W ten sposób stworzono metaboliczny profil krwi dla każdej próby, czyli wszystkich produktów przemiany materii jakie się w niej znajdują.

Duńska metoda jest lepsza niż szeroko stosowana mammografia, bo ta druga wykrywa raka piersi dopiero po pojawieniu się tej choroby. Bro dodaje, że choć test nie jest idealny to jednak pozwala na przewidzenie nowotworu na lata przed jego pojawieniem. Biokuntur wskaże, że istnieje wysokie ryzyko zachorowania w ciągu 2 - 5 lat po pobraniu krwi. Twórcy testu oceniają jego sprawdzalność aż na 80%.

Na podstawie artykułu Janet Fang z iflscience.com

Zdjęcie: news.health.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz