wtorek, 28 kwietnia 2015

6 produktów, które poprawią sprawność twojego mózgu

Ostatni wpis był trochę dołujący. Na zanieczyszczenie powietrza my jako jednostki nie możemy wiele zrobić. Sąsiada, która wrzuca plastik do pieca i  truje otoczenie trudno przekonać do zmiany nawyków. Niewielu odważy się w takiej sytuacji nawet zwrócić mu uwagę. W tym wpisie dla przeciwwagi podam parę produktów, które mają zbawienny wpływ na nasz mózg.

Przede wszystkim są to pokarmy bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe omega-3.

Na początek pomarańcz, czyli marchew. Jest nie tylko dobra dla wzroku, ale i układu nerwowego. Zawiera luteolinę, która ogranicza braki w pamięci związane z wiekiem oraz zapalenie, które może dotknąć mózg. Potwierdzają to badania z 2010 roku w trakcie których myszom podawano dziennie 20 mg luteoliny, co osłabiło zapalenie ich mózgu. Dodatkowo ich pamięć osiągnęła stan typowy dla młodszego wieku. Pamiętaj jednak, że sporą dawkę luteoliny znajdziesz też w oliwie z oliwek, pieprzu i selerze.


Jasnobrązowa skorupka orzecha włoskiego kryje w sobie skarb, który sam w sobie przypomina mózg. Tę sugestię potwierdzają badania z 2009 roku, gdzie starzejące się szczury z dietą o zawartości 2% orzechów ujawniały cofanie się oznak starzenia mózgu, w tym wykorzystywania i przetwarzania informacji. Rok później kolejne doniesienie na myszach z chorobą Alzheimera karmionych orzechami potwierdziło poprawę w uczeniu się, pamięci i koordynacji ruchów. Orzechy włoskie zawierają dużo antyoksydantów, które przeciwdziałają niszczeniu DNA w komórkach mózgu przez wolne rodniki.


Kolejny kolor to purpura, a więc jagody. Wiele badań potwierdza, że poprawiają pamięć. Eksperyment z 2010 roku pokazał, że dorosłe osoby przez 12 tygodni zażywające soku z dzikich jagód, które zaczęły doświadczać drobnych problemów z pamięcią po zmianie diety wykazywały lepsze zdolności do nauki i wydajniej przypominały sobie fakty z przeszłości. Grupą kontrolną byli badani, którzy nie korzystali z takiej suplementacji. Pozytywnym skutkiem zażywania jagód było też rzadsze występowanie objawów depresji.
Wyniki badań potwierdzają, że w takich owocach jak truskawki i jagody znajduje się podwyższona zawartość antyoksydantów, co zmniejsza stres komórkowy związany ze starzeniem i pobudza przekazywanie sygnałów w mózgu. 6-mięsięczne szczury z taką dieta miały lepszą pamięć i lepszą orientację przestrzenną.

Biel to ryby. A w nich znajduje się tłuszcz i kwasy omega-3, które pomagają opóźnić spadek zdolności poznawczych postępujący z wiekiem. Niestety w przypadku chorych na Alzheimera zażywanie rybiego oleju nie przyniosło oczekiwanych skutków. Ważne wnioski przynoszą badania z 2005 roku, gdzie osoby mające ponad 65 lat i jedzące dwa dania z rybami na tydzień przez 6 lat miały o 13% spowolniony proces obniżania się sprawności intelektualnej powiązany z wiekiem, względem osób niejedzących ryb regularnie. Ci, którzy jedli ryby rzadziej - raz na tydzień - mieli o 10% zmniejszone osłabienie zdolności poznawczych. Tak pozytywne wyniki mogą być też skutkiem wysokiej zawartości witaminy B12, która pomaga chronić przed chorobą Alzheimera.




Brąz i czerń to kolory herbaty i kawy. Okazuje się, że te dwie używki nie tylko odpowiadają za poranne orzeźwienie. Oprócz poprawy zdolności poprawczych mogą chronić przed chorobą Alzheimera. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w 2010 roku , gdzie myszom z wbudowaną genetycznie chorobą Alzheimera podawano kawę z kofeiną. Ich stan poprawił się - postęp choroby wyhamował lub nawet ta nigdy się nie ujawniła. Badacze stwierdzili, że kawa może być elementem terapii tej choroby wieku starszego.
Herbata równiez przejawia pozytywne oddziaływanie na nasz mózg. Pijący herbaty lepiej wypadali w testach pamięciowych i skuteczniej przetwarzali informacje. Wykazała to próba 716 Chińczyków mających ponad 55 lat.


Ostatni kolor dla twojego mózgu to zieleń, a zatem szpinak. W postaci papki nie wygląda najlepiej i za sczególnie nie smakuje (choć znajdzie się parę ciekawych dań z tym warzywem). Jednak w jego liściach kryje się mnóstwo witaminy C i E wspomagających myślenie. Gerontolodzy przeprowadzili na szczurach doświaczenie, które ujawniło 500 - 900 % przyrost tkanki mózgowej i nerwowej w ciągu 8 miesięcy suplementowanej diety w witaminę E. Ponadto wywoływała ona uwalnianie się większej ilości dopaminy w mózgu, czyli chemicznego substytutu "przyjemności", która kontroluje przepływ informacji pomiędzy różnymi partiami mózgu.
W 2000 roku w magazynie Brain Research ukazał się artykuł pokazujący odrócenie deficytów w pamięci i zdolnościach motorycznych zwiazanych z wiekiem u starzejących się szczurów karmionych szpinakiem, truskawkami i jagodami.

Pamiętajcie zatem o wspomnianych warzywach, owocach i napojach. Nie zapominajcie przy tym o grach i łamigłowkach, które utrzymują mózg w dobrej formie. Uważa się, że jedną z najlepszych metod na ćwiczenie zdolności intelektualnych jest nauka języków obcych.

Artykuł na podstawie tekstu Amandy Chan z livescience.com

Zdjęcia: pixshark.com | 1.bp.blogspot.com | interfility.com | encrypted-tbn1.gstatic.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz